Ukrayna Vatandaşı Olmak İçin Neler Gerekli

Ukrayna Vatandaşı Olmak İçin Neler Gerekli

Türkiye de Ukrayna vatandaşı olmak isteyen sayı çok fazla ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.  Ukrayna diğer ülkelere nazaran vatandaşlık konusunda pek iyi bir tavır sergilememektedir. Bu sebepten dolayı bir takım kararlar alırken en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerçekten çok önemlidir. Ukrayna Devleti yapmış olduğu birkaç değişiklikten dolayı yılda bin ile üç bin arası göçmen kabul edeceğini ve bazı şartlarında yerine getirilmesini kabul ederlerse vatandaşlık şartlarını kabul edeceklerini önemle vurgulamıştır.

Ukrayna Vatandaşı Olmak İçin :

  • Nüfus cüzdanı,
  • Pasaport,
  • Ülkeye giriş ve çıkış yapabilmeniz için vize,
  • Sabıka kaydı,
  • Medeni halinizi gösteren evrak,
  • Banka hesap cüzdanı,
  • Dil sertifikası (bu sertifikayı almanız mecburidir.)
  • Anayasa bilgisi.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin İlk Adım : Ukrayna vatandaşlığını alabilmeniz için ilk yapmanız gereken oturma iznini almanız gerekmektedir. Oturma izni alındıktan belli bir süre sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Vatandaşlık başvurunuzu yapmadan için hangi alandan başvuru yapacağınızı biliyor olmalı ve bunu benimsemelisiniz.

Oturma Süresi İle Vatandaşlık : Oturma süresi ile Ukrayna vatandaşı olacaksanız ilk olarak oturma izninizi alın daha sonra ülkeye giriş yaptığınız da oturma izni prosedürlerini başlatmanız gerekmektedir. Ukrayna da oturma izni alan kişiler beş yıl boyunca ikamet ederlerse beş yılın sonunda vatandaşlık almaya hak kazanırlar. Fakat bu beş yıllık süre zarfında iki yıldan fazla ülke dışında kalırsanız vatandaşlık hakkı verilirken ilgili sorumluların inisiyatifine kalmış olursunuz.

Evlilik ile Ukrayna vatandaşlığı Alma : Evlilikle vatandaşlık için eşinizin resmi olarak Ukrayna vatandaşı olması gerekir. Türkiye de evlilik yaptıktan sonra D tipi vize almanız gerekmektedir. Evlilikteki resmi belgelerini Ukrayna diline çevirttirip Ukrayna devletine teslim ettikten sonra oturma iznini almaya hak kazanmış olursunuz.

Tüm evrakları hazırladınız ve konsolosluk sizi mülakata çağırdı burada dikkat ettikleri en önemli iki husus Ukrayna dilindeki ve Ukrayna anayasasındaki bilgi düzeyinizdir. Tüm bu süreçler otuz iş günü sürmektedir. Vatandaşlık için tüm aşamaları geçtiniz ve son noktaya geldiyseniz Ukrayna Devleti çift ülke vatandaşlığı reddetmektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmektedir. Eğer vazgeçecek olursanız Ukrayna Devletinin artık bir vatandaşı olmuş olursunuz.


Genel Bilgiler kategorisinde 09 Eylül 2019 - 13:49:22 tarihinde yayınlanmıştır.

Alihan Şahin Hakkında

Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak yazarlık yapmaktayım. Yazarım ama çizemem. İş ciddiyetini elden asla düşürmediğim gibi kesinlikle eğlenceli bir iş çıkarmaktan da kendimi alıkoyamam.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..