TCG Dumlupınar Denizaltısı Neden Battı ?

TCG Dumlupınar Denizaltısı Neden Battı ?

Türk denizcilik tarihinde önemli bir tarihdir 4 Nisan 1953. Bu tarihte Akdeniz’de Nato tatbikatından dönerken İsveç bandıralı Naboland gemisiyle çarpışma sonucu batan 86 kişilik mürettebatı ile denizin 90 metre altına gömülen Dumlupınar neden battı ?

Çanakkale rüzgarı ve akıntısı ile ünlü bir boğazdır. Tatbikattan dönen Dumlupınar saat 2:10 civarında Çanakkale Boğazı Nara Burnu yakınlarında seyrederken karşıdan gelen Naboland isimli Yük gemisi ile çarpıştı. Dumlupınar’ın kaptanı geminin geldiğini bildiği için sağa kırıp Nara burnuna yakın şekilde geçmeyi amaçlamıştı. Akıntı şiddetliydi fakat gemide görevli bir astsubay, denizaltının kıyıya çok yakın olmasından korkup alabanda iskele diyerek serdümene emir verdi.

Bir anda denizaltı sola dönmeye başladı ve Naboland, İsveç bandıralı olduğu için ve kuzey denizindeki bozlardan etkilenmemesi için ön kısmında buz kırıcı yer alıyordu ve Dumlupınarı ortadan ikiye böldü.

Denizaltının üzerinde bulunan 8 gözcü asker çarpışmanın etkisiyle denize fırladı. Bu askerlerden ikisi pervaneden birisi de boğularak şehit olmuştur. Gemideki diğer mürettebatlardan ise sadece 22 kişi denizaltının kıç tarafında bulunan torpido dairesini sığınmıştı. Battı şamandırasını fırlatıp yardım beklediler. Gümrük motoru ilk yardıma koşanlardan birisiydi ve 72 saatlik çalışmanın sonucunda battı şamandırası boğazın akıntısına daha fazla dayanamayıp denizaltından koptu. Denizaltında yaşam savaşı veren 22 kişinin hayata tutunduğu tel fazla dayanamamıştı.

4 Nisan 1953 Amerika tarafından yapılan TCG Dumlupınar Astsubay Selami Özben’in Vatan sağolsun cümleleri ile sonuçlanan son konuşması kulaklardan silinmeyecek.

Vatan Sağolsun..


Tarih kategorisinde 23 Haziran 2019 - 02:04:43 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..