Spam (istenmeyen) Nedir ?

Spam (istenmeyen) Nedir ?

Spam, İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı istenmeyendir. İnternetin hayatımızdaki yeri arttıkça bu kelimeyide aşırı derecede duymaya başladık. Spam, genel olarak internette yorum, beğeni, beğenmeme, mail, sms gibi durumlarda kullanılan büyük teknoloji şirketlerinin çözüm üretmekte sorun yaşadığı durumlar üretir.

Dünyanın en büyük mail sunucuları bile spam maili önlemede sorunlar yaşamakta ve bu durumun önüne geçememektedir. Programlama dilleri, halka açık olarak geliştirilen dillerdir. Bütün internet teknolojileri yine bu açık programlama dilleriyle kodlanmıştır. Spam uygulamarı da kötü niyetli kişiler tarafından yine bu dillerle oluşturulmuştur. Spam size zarar vermez fakat istenmeyen birşeyi sürekli görmek çokta hoşunuza gitmeyebilir. O nedenle hesaplarınızı spama karşı korumak amacıyla neler yapabilirsiniz aşağıda listeledik.

Spamdan Korunma Yolları

  1. E-posta hesabınızı herkese açık şekilde paylaşmaktan kaçının. Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz ve e-posta adresinizi herkese açık şekilde paylaşmak zorundaysanız @ işareti yerine alternetif işaretler koyabilirsiniz. Örneğin [at] yazabilir yada bir resimde mail adresinizi sunabilirsiniz. Mail adresinize ulaşan kişiler manuel olarak bu işlemi yapmazlar. Oluşturdukları robot yazılımlar siteleri ve indexleri tarayıp, mail adresi formatına uygun yapıları listelerine eklerler.
  2. SMS ve E-posta mesajlarından rahatsız oluyorsanız her firmaya iletişim bilgilerinizi vermeyin yada bildirim gönderme izni vermeyin. Herkesle telefon numaranızı paylaşmayın.
  3. Bir internet sitesi sahibiyseniz yorumlarda spamdan kurtulmak için Google reCAPTCHA gibi doğrulama koyabilirsiniz. Hazır CMS kullanıyorsanız topluluk üyeleri tarafından oluşturulan eklentileri kullanabilirsiniz.
  4. Sosyal medyada spama maruz kalıyorsanız size spam uygulayan hesapları engelleyebilirsiniz. Rahatsız edilmek istemiyorsanız her uygulamaya izin vermeyerek hesabınızın güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Oynadığınız oyunlardan sıkıldıktan sonra izinlerini iptal edebilirsiniz.


Genel Bilgiler kategorisinde 02 Ekim 2019 - 20:41:25 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..