Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Şeker Hastalığı hem çevresel hem kalıtsal nedenlerin sebep olması ile ortaya çıkan kalıtsal bir bozukluktur.  Şeker hastalığı’ nın birkaç çeşidi vardır ama kronolojik bir hastalıktır ve ömrünüzün sonuna kadar devam etmektedir. Vücut yeterli miktarlarda insülini üretemediği için ya da vücut da üretilen ünsilini pankreas düzgün bir şekilde kullanamadığı için ortaya çıkmakta olan şeker hastalığı beslenme düzenini ise çok fazla etkilemektedir.

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gereken Bazı Yiyecekler

Ekmek : Karbonhidrat alımı birçok insanın sağlığını etkilesede şeker hastalığı olan insanlarda iş değişmektedir. Bu sepepden dolayı beyaz undan yapılan ekmek ve diğer hamur işi çeşitleri şeker hastları için risklidir. İllaki ekmek yemek istiyen olursa tam buğday ya da tam tahıllı ekmeklerden çok az miktarda tüketilebilir.

Beyaz Pirincin Dahil Olmuş Olduğu Yemekler : Beyaz pirinç çok fazla miktarda karbonhidrat içermektedir. Şeker hastlarını uzak durması gereken yiyecekler arasındadır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tüketebilirsiniz fakat tüketirken de aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.

Konserve Olarak  Satılmakta Olan Sodyum İçeren Yiyecekler :  Kandaki sodyum miktarının dengede olması şeker hastalarının sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir. Bu sebepden dolayı sodyum eklenmiş konserve gıdalardan uzak durmanız gerekmektdir. Bunun yerine taze sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir.

Turşu Çeşitleri : Turşu ve turşu çeşitlerinde de çok fazla sodyum miktarı bulunmaktadır. Şeker hastları için büyük bir tehlikedir. Bunun yerine Sodyum oranı çok az olan ve tuzsuz turşular tüketilmelidir.

Reçel Çeşitleri :  Reçel, meyve türlerinden yapılmaktadır diye diğer tatlı türlerine göre biraz daha sağlıklı olarak kabul edilitor ama yapımında toz şeker kullanıldığı için şeker hastları uzak durmalıdır. Reçel tüketimi için doktorunuzun belirttiği ölçüleri geçmeyin. Bunun yerine meyve püresi yiyebilirsiniz.

Yağlı Ve Kızartılarak Yapılan Et Yemekleri : Yağda kızartılan et yemekleri  ya da yapısından dolayı yağlı olan et yemeklerinden şeker hastalarının uzak durması gerekmektedir. Bunun yerine doymuş yağ oranına ulaşan eti haşlama olarak tüketebilirler.


Sağlık kategorisinde 29 Ağustos 2019 - 15:58:51 tarihinde yayınlanmıştır.

Alihan Şahin Hakkında

Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak yazarlık yapmaktayım. Yazarım ama çizemem. İş ciddiyetini elden asla düşürmediğim gibi kesinlikle eğlenceli bir iş çıkarmaktan da kendimi alıkoyamam.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..