Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir ?

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir ?

Mutfakta yemek pişirirken buhar aracılığı ile bir miktar yağ sürekli olarak havaya karışır ve dolaplarınızın üzerine sinebilir. Aspiratörünüz yoksa bu karışım büyük olasılıkla direk olarak mutfak dolaplarınızın üzerine yapışacak ve gün geçtikçe beyaz olan dolaplarınız direk olarak sararmaya başlayacaktır.

Bu nedenle mutfağınızda aspiratör yoksa öncelikle onu taktırmalı ve her yemek yaparken aspiratörü çalıştırmalısınız. Bununla bir nebze sararmanın önüne geçseniz bile yıllar sonra dolaplarınızın sararması oldukça doğaldır.

Sararmaya karşı bir takım karışımlar uygulayarak sararan yerleri kimyasal olmadan doğal yollarla beyazlatabilirsiniz. İlk malzeme diş macunu. Evet yanlış duymadınız diş macunu ve diş fırçasıyla sararan mutfak dolabı kapaklarımızı beyazlatabiliriz. Tıpkı dişimizi fırçalar gibi dolaplarımızı özenle temizleyebiliriz.

Diş macunları sodyum loril sülfat maddesi içerdikleri için sürüldükleri zeminde temizleyici ve zararlı bileşenlerin orada tutunmalarını engelleyici bir malzeme olarak bilinir. Bir diğer kullanabileceğiniz malzeme karbonat ve su karışımıdır.

Bir kabın içerisine bir miktar karbonat ve su ekleyerek iyice karıştırıp ardından bu karışımı lekeli yüzeye bir bez yardımıyla uygulamak sararan dolap kapaklarını kolayca ilk güne döndürecektir. Karbonat içerdikleri nedeniyle beyazlatıcı olarak kullanılan bir maddedir.

Bir başka yöntem ise limon tuzu, karbonat ve sıcak sudur. Diğerine göre biraz daha etkili olan bu yöntemi de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı ve elma sirkesi yine yağ çözücü etkiye sahip diğer karşımdır. Bu iki malzemeyi birleştirip dolapların kapaklarını bu şekilde de temizleyebilirsiniz.


Yaşam kategorisinde 23 Haziran 2019 - 01:18:20 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..