Radyasyon Nedir ? Radyasyondan Korunma Taktikleri

Radyasyon Nedir ? Radyasyondan Korunma Taktikleri

Radyasyon, 20. yy en büyük sorunları haline gelmiş, teknolojinin gelişmesi ile dünya yüzeyine yayılmaya devam eden elektromanyetik ışımadır.

Evdeki Hangi Aletler Radyasyon Yayar ?

Kısaca evde kullandığımız bütün elektronik aletler radyasyona sebep olurlar. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu, ütü, saç kurutma makinesi, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, lamba, müzik seti, radyo, traş makinesi gibi günlük kullandığımız araç ve gereçler radyasyon yaymaktadır.

Evdeki Radyasyonu Nasıl Önleriz ?

Radyasyon yayımı konusunda evde kullandığımız elektronik aletler daha düşük seviyede radyasyon yaymaktadır. Yine de bu radyasyon yayımını en alt seviyeye indirmek için elektronik aletleri birbirine çok yakın şekilde kullanmamak gerekir. Bu cihazları uzun süre ve sürekli temas edecek şekilde kullanmamakta radyasyon almanızı en alt seviyeye indirecek. Aldığınız radyasyondan çok az etkilenmek için A ve C vitaminlerini ve protein ağırlıklı beslenmenizde yarar var.

Radyasyon Nasıl Ölçülür ?

Bulunduğunuz yada çalıştığınız ortamda radyasyon nasıl ölçülür ? Radyoaktiviteyi ölçümleyen bazı cihazlar mevcuttur. Dozimetre yani Dozölçer olarak adlandırılan bu cihazlar etraftaki radyasyon miktarını size bildirecektir.

Düşük Radyasyonlu Elektronik Aletler Tercih edin

Örneğin leptoplar, şarjlı ürünler oldukları için radyasyon yayımı düşüktür. Fakat şarj esnasında yakınınızda olmamasına özen gösterin. Ayrıca cep telefonlarınıda şarj esnasında kullanmaktan kaçının. Sar değeri düşük telefon ve modelleri tercih edin. Ofis ortamında fotokobi makinelerinden olabildiğince uzak durun. Çok yüksek radyasyon yayın bu makineler uzun süre maruz kaldığınızda sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Monitör tercih ederkende yine düşük radyasyon yayan ve mavi ışıktan korunma içeren modelleri tercih edin.


Genel Bilgiler kategorisinde 24 Temmuz 2019 - 02:00:07 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..