Nazilerin Katil Denizaltı Projesi: U-Bot'lar

Nazilerin Katil Denizaltı Projesi: U-Bot'lar

U-Botlar, 2.Dünya savaşında Müttefik kuvvetlerin korkulu rüyası olarak bilinir. Atlantik Okyanusunda ve İngiliz kanalında birçok Müttefik gemisini batırmış ve Nazilerin şifreleme sistemi çözülünceye kadar insanların deniz üzerinde güvende olmadığı izlenimini vermiştir. Öyle ki Hitler'in birçok ağır savaş gemisi projesini iptal edip, ağırlıklı olarak denizaltı üretmeye yönelmesini bu güvene borçludur.

1850 yılında erken dönem denizaltı üreten Almanlar, 371 U-bot ile 1.Dünya savaşında savaşmışlardır. Fakat U-Bot'ları popüler kılan 2.Dünya savaşındaki Atlantik Savaşıdır. Hitler ve mekanize ordusu, Yıldırım Harekatı ile kısa sürede Fransa'yı sınırları içerisine dahil etmiş ve Avrupa'nın doğusunda çok büyük bir toprak parçasını yönetmeye başlamıştır. Hitler'in korkusu ise Amerika'nın savaşa müdahil olması ve İngiltere üzerine yapacakları sefer öncesi savaşın yön değiştirmesidir.

Yine ilk Jet motorlarını kullanan ve ilk balistik füzelerle İngiltere üzerine binlerce bomba yağdıran Hitler, Amerika'dan gelen ticari ve askeri malzeme taşıyan gemileri ortadan kaldırmak Atlantik Okyanusunda üstünlük kurmak için Alman Deniz Kuvvetlerini modernize etmiştir. Böylece gelen yardımları kesecek ve İngiltere'nin sömürgeleriyle olan bağlantısını ortadan koparacaktı.

Uzun bir süre bu başarıyla işlemiş 2.Dünya savaşı boyunca Alman denizaltıları 3500'den fazla ticari gemiyi ortadan kaldırmış ve okyanusun dibine göndermiştir. Bu dönemde 36 bin gemi mürettebatı hayatını kaybetmiştir. Yine U-bot'ların etkin olduğu dönemde meşhur İngiliz donanması 175 savaş gemisini kaybetmiş fakat Amerika'nında savaşa taraf olması ve İngiltere'de kırılan nazi şifreleme sistemi sonucu 741 U-bot Atlantik sularında yok edilmiştir.

Savaşın son döneminde kullanılan U-Bot Type XXIII hakkında bilinen veriler ise şöyle;

Planlanan Üretim Miktarı: 970 adet
Toplam Tamamlanan U-Bot Type XXIII: 63 adet
Savaşta yokedilen U-bot XXIII: 7 adet
Ağırlık: 254 Groston
Uzunluk:34,68 metre
Motor Gücü: 621 sHP
Hızı: 9,7 knot
Test Derinliği:180 metre
Mühimmat:4 torpido atıcısı


Tarih kategorisinde 29 Haziran 2019 - 02:49:46 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..