Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Her yerde yetişen bu güzelim dut türü, eşkimsi bir tada sahiptir. Karadutun faydaları saymakla bitmez. Bilinen en önemli faydası ise ağız yaralarını çok kısa sürede yok etmesidir. Ayrıca kara dut yemek için ağacına gittiğinizde kesinlikle eski elbiselerinizi giymelisiniz. Çünkü karadutun lekesi çıkmamaktadır.

Eskiden, eşkili yemekler yapılmadan önce içerisine birkaç adet karadut karıştırılıp tatlandırılırdı. Şimdilerde nar ekşisi kullansakta halen geleneği sürdüren köylüler var. Karadut, antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu zenginliğin yanında bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır. Başlıca vitaminler C, E ve K olmak üzere ayrıca bakır, demir, karoten, magnezyum, mangan, selenyum ve çinko bakımından oldukça zengindir.

Karadut Kurusu Faydalımı ?

Karadut hem kurusu, hem mevsiminde tazesi hemde suyu oldukça faydalıdır. İçlerinde en faydalısı hangisi diye soracak olursanız tabiki mevsiminde taze tüketeceğiniz karadut daha faydalıdır.

Karadutun İnsan Vücuduna Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vitamin ve mineral bakımından çokca zengindir.

Ağız yaralarına birebirdir ve dudak uçuğu gibi problemleri kısa sürede ortadan kaldırır.

Sindirimi rahatlatır, vücuda hafifleme hissiyatı sağlar.

Cilt yaralarına ve ciltteki yaşlılık belirtilerini yavaş yavaş ortadan kaldırır.

İçerdiği karoten sayesinde tırnak ve saç gibi karoten ile beslenen parçalarımızı onarır ve iyileştirir.

İçerdiği ellagiç maddesi anti-kanser maddelerden biridir ve kanserle savaşmaktadır.

Potasyum zengini Karadut, kan şekerini düzenler ve diyabete iyi gelir.

Kabızlık problemi yaşıyanlar için sindirimi düzenlediği için bu problemi ortadan kaldırmaya fayda sağlar.

Hücre bölünmesini hızlandırdığı için ölü derilerin atılması ve zindelik sağlamaktadır.

Şeker hastasıysanız ve karaduta karşı bir alerjiniz varsa lütfen doktorunuza danışmadan bu besini tüketmeyin. Kararında tüketmek en fazla faydayı sağlamaktadır. Her ne kadar faydalı olarak adlandırsakta, bir besini olması gerekenden fazla tüketmek vücudunuza fayda değil zarar verecektir.


Sağlık kategorisinde 20 Eylül 2019 - 02:10:49 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..