Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Her yerde yetişen bu güzelim dut türü, eşkimsi bir tada sahiptir. Karadutun faydaları saymakla bitmez. Bilinen en önemli faydası ise ağız yaralarını çok kısa sürede yok etmesidir. Ayrıca kara dut yemek için ağacına gittiğinizde kesinlikle eski elbiselerinizi giymelisiniz. Çünkü karadutun lekesi çıkmamaktadır.

Eskiden, eşkili yemekler yapılmadan önce içerisine birkaç adet karadut karıştırılıp tatlandırılırdı. Şimdilerde nar ekşisi kullansakta halen geleneği sürdüren köylüler var. Karadut, antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu zenginliğin yanında bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır. Başlıca vitaminler C, E ve K olmak üzere ayrıca bakır, demir, karoten, magnezyum, mangan, selenyum ve çinko bakımından oldukça zengindir.

Karadut Kurusu Faydalımı ?

Karadut hem kurusu, hem mevsiminde tazesi hemde suyu oldukça faydalıdır. İçlerinde en faydalısı hangisi diye soracak olursanız tabiki mevsiminde taze tüketeceğiniz karadut daha faydalıdır.

Karadutun İnsan Vücuduna Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vitamin ve mineral bakımından çokca zengindir.

Ağız yaralarına birebirdir ve dudak uçuğu gibi problemleri kısa sürede ortadan kaldırır.

Sindirimi rahatlatır, vücuda hafifleme hissiyatı sağlar.

Cilt yaralarına ve ciltteki yaşlılık belirtilerini yavaş yavaş ortadan kaldırır.

İçerdiği karoten sayesinde tırnak ve saç gibi karoten ile beslenen parçalarımızı onarır ve iyileştirir.

İçerdiği ellagiç maddesi anti-kanser maddelerden biridir ve kanserle savaşmaktadır.

Potasyum zengini Karadut, kan şekerini düzenler ve diyabete iyi gelir.

Kabızlık problemi yaşıyanlar için sindirimi düzenlediği için bu problemi ortadan kaldırmaya fayda sağlar.

Hücre bölünmesini hızlandırdığı için ölü derilerin atılması ve zindelik sağlamaktadır.

Şeker hastasıysanız ve karaduta karşı bir alerjiniz varsa lütfen doktorunuza danışmadan bu besini tüketmeyin. Kararında tüketmek en fazla faydayı sağlamaktadır. Her ne kadar faydalı olarak adlandırsakta, bir besini olması gerekenden fazla tüketmek vücudunuza fayda değil zarar verecektir.


Sağlık kategorisinde 20 Eylül 2019 - 02:10:49 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..