Kolestrolü Düşürmede Doğal Tedavi Yolları

Kolestrolü Düşürmede Doğal Tedavi Yolları

Son zamanlarda gündemde olan ve özellikle sağlık alanında ana konu başlıklarından biri olan kolestrol, günümüzde ki pek çok kalp ve damar hastalığı yakalanmış ve kolestrol ile mücadele etmektedir. Vücutta sentezlenmesinin haricinde hayvansal besinler ile beslenildiğinde vücuda alınmakta olan kolestrolün kan seviyesini yükseltmesi durumu beraberinde bir çok kronik hastalığı beraberinde getirmektedir. Bu sebep ile kolestrolü yüksek olan bireylerin yapması gereken sağlığına önem vermesi ve kolestrolü düşürmede doğal tedavi yolları ile dengede tutması gerekmektedir.

Kolestrolü Düşürmede Doğal Tedavi Yolları ;

Doymamış Yağ Tüketmeye Çalışın :  Yapılacakların en başında kolestrolü dengede tutmaktadır. Bunun için yapılması gerekenlerin en başında doymuş yağlı ürünleri tüketmek yerine doymamamış yağlı ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Düşük yağ tüketimi kötü kolestrol (LDL) miktarını azaltması ile birlikte iyi kolestrol (HDL) seviyesini yükseltmektedir ve damar tıkanmasına sebep olmakta olan oksidasyonun biraz da olsa önünene geçmektedir. Tüketilecek olan doymamış yağ kaynakları :
- Zeytin Çeşitleri
- Zeytin Yağı
- Avokado
- Ceviz, Pikan Cevizi, Badem, Kaju, Fındık

Her Gün Düzenli Olarak Egzersiz Yapın : Yürüyüş gibi hafif tempolu egzersizler bile iyi kolestrol seviyesini birazda olsa arttırmaktadır. Direnç egzersizleri kalp ritminizin % 40 – 60 arasına çıkarırken, Aeorobik egzersizleri kalp ritminizin % 65 – 80 ‘ e çıkarmaktadır. Kalp ritminizin maksimum değer olarak % 80 – 90 arası çıkartan egzersizler iyi kolestrol seviyesini arttırırken kötü kolestrol seviyesini azaltmaktadır.

 Kilonuz Vücut Endexinin Üzerinde İse Kilo Verin : Kiloyu dengede tutmak 35 yaş üstü hastalarda iyi kolestrol seviyesini yükseltirken, kötü kolestrol seviyesini dengede tutmaktadır. Kilo da azalma karaciğerde üretilmekte olan kolestrol seviyesini düşürerek vücüttaki kolestrol miktarını minumal orana indirmektedir.

Sigara Kullanmayın : Sigara kullanımı vücutda bulunmakta olan lipoprotein oranını çok fazla arttırmaktadır. Sigara kullanımı iyi kolestrol seviyesini düşürür bunun ardından kolestrolün karaciğere geri dönüşümüne engel olmaktadır. Fakat sigara kullanımı bırakmak bu etkileri ortadan kaldırır.


Sağlık kategorisinde 31 Ağustos 2019 - 12:31:20 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

Alihan Şahin

Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak yazarlık yapmaktayım. Yazarım ama çizemem. İş ciddiyetini elden asla düşürmediğim gibi kesinlikle eğlenceli bir iş çıkarmaktan da kendimi alıkoyamam.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..