Kaymakam olmak için neler gerekli ?

Kaymakam olmak için neler gerekli ?

Türkiye'de taşrada idari amir olabilmek için birçok şart ve belirli bir eğitim dönemi gerekli. Eğer kaymakam olmak ve bir ilçenin devleti temsil eden bireyi olmak istiyorsanız bunun için belirtilen üniversite bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekiyor.

Kaymakamlık için Hangi Bölümden Mezun olmak gerekir ?

Kaymakam olabilmeniz için İİBF Fakultesinden Siyasal bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve idari bilimler fakülteleri bölümlerinden birinden mezun olmalısınız.

Kaç Puan Almalıyım ?

Öncelikle kaymakam olabilmek için yine İçişleri Bakanlığı'nın OSYM üzerinden açtığı Kaymakamlık Sınavı'na girip 70 tam puan ve üzerinde bir puan almanız gerekmektedir. Mesela bu yıl 100 kaymakam alınacaksa, toplamda 400 kaymakam adayı çağırılır mükalata. Yani o yıl sınava girmiş ve en yüksek puan almış 400 kişiyi çağıracaklardır. Yine de çok sayıda kadro olduğunda 70 puan ve üzeri puan alanların mülakata girmeye hak kazanılacağı düşünülmektedir.

Mülakat ve Sonrası

Mülakata çağrıldığınızda 4 farklı mülakattan geçeceksiniz. Her birinden aldığınız puan hayalinize kavuşup kavuşamayacağınızı ortaya çıkaracak. Mülakatları atlatıp tamam artık kaymakam adayı oldunuz dediklerinde işte bütün mesele burda başlıyor. Sınav ve mülakatların zor olduğunu zannediyorsanız esas zorlanacağınız kısım bundan sonrası. Önünüzde tam 3 yıllık kurs ve staj dönemi olacak. Bu sürecin ilk iki ayı, merkez stajı ile başlıyor. Daha sonra 3 ay Kaymakam Refikliği, 2 ay Mülkiye Müfettişi stajı, 4 ay bakanlıkta staj, 45 gün Milli Güvenlik stajı, 1 yıl yurt dışında staj, 8 ay Kaymakam Vekilliği ve son 4 ay Kaymakamlık kursu sonrasında bu süreç tamamlanıyor. Fakat hala Kaymakam olmanız için girmeniz gereken bir sınav var.

Tüm bu aşamaların ardından İçişleri Bakanlığınca yapılacak sınavıda geçmeniz gerekiyor. Eğer sınavı geçemezseniz Kaymakam olamaz, fakat İçişleri Bakanlığı bünyesinde memur olarak kalabilirsiniz. Sınavı kazandıktan sonra Vali emrine atanıp, valiye tez teslim ederek kaymakamlığa geçebilirsiniz.


Genel Bilgiler kategorisinde 12 Ağustos 2019 - 18:09:53 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..