K-141 Kursk Denizaltısı Neden Battı ? Mürettebat Kurtarılamadı mı ?

K-141 Kursk Denizaltısı Neden Battı ? Mürettebat Kurtarılamadı mı ?

K-141, 1990 yılında yapımına başlanan ve 1994 yılında tamamlanan Rusya'ya ait nükleer denizaltıdır. Kuzey filosunda yer alan Kursk, adını dünya tarihinin en önemli tank muharebesi olan Kursk Savaşı ve Kursk şehrinden almaktadır. 2000 yılında kuzeydeki Barents Denizi üzerinde düzenlenen tatbikat esnasında torpidonun alev almasıyla büyük bir patlama meydana gelmiş ve denizin dibini boylamıştır. Patlamadan sonra mürettebatın bir bölümü kurtarma bölümü olan 9. bölmeye ilerlemiş fakat Rusların ellerinde kalan son kurtarma aracının başarısızlıkları ve donanma gizliliği nedeniyle İngiltere'nin yardım tekliflerini reddetmeleri üzerine bu bölmede hayatta kalan mürettebatlar kurtarılamamıştır.

Denizaltında gerçekleşen patlamalar sonrası meydana gelen 2 büyük patlama bölgeyi gözleyen İngilizler tarafından da farkedildi. Uzunca bir süre Rus filosunun motor kapatıp denizaltıdan ses dinlemesi, sonrasında mürettebatın ses vermesi ile kurtarma çalışmaları bir süre aksadı. En yakın limanda demirli olan Rus kurtarma gemisi yeterli teknolojide değildi. Üstelik patlama sonrası Rus Amiraller, geminin 500 metre derinlikte olduğunu ve kazada kurtulan olmadığını duyurdu. Fakat gemi yüzeye çıkarıldıktan sonra karbondioksit gazını oksijene çeviren potasyum süperoksit çubukları, ve 9. bölmede yer alan 23 kişi kazadan günler sonrasına dek hayatta olduğu konusunda doğrular nitelikteydi. Çünkü bu kartuşların neredeyse tamamı kullanılmıştı.

2. bir Çernobil vakası olarak adlandırılan ve yine Ruslar tarafından olan bu olayın filmi çıktıntan sonra test edilen başlığın yine nükleer başlık olduğunu ve bu test esnasında ısının biranda yükselmesiyle torpido bölümünde görevli personelin başlıktan bir an önce kurtulmak istemesi, tatbikatın başındaki Amiral tarafından reddedilmesi sonucu patlamanın meydana geldiği yansıtılmakta. Ruslar donanma ve askeri sırları nedeniyle İngilizlerin yardım çağrılarına geç cevap vermesi yine Çernobil'de yaşananlarla çok benzerlik gösteriyor.

Dönemin Rusya Devlet Başkanı, Viladimir Putin, kazanın ardından Soçi'deki tatili dahi bitirmemiş sonuçlanana dek tatiline devam etmiştir. Ayrıca filmde, askerlerin bir arkadaşlarının düğünü için denizaltı saatlerini satarak yiyecek ve içecek alması, o dönemdeki Rus askerlerinin durumlarını açıklayıcı cinsten. Toplamda Rus donanmasında bulunan 3 kurtarma gemisinin birinin Amerikalılara satılması (Titanik batığını turistik bir geziye çevirebilmek için kullanılmıştır.) 3 kez denemiş olmasına rağmen çoğunda bataryanın azalması nedeniyle kurtarma aracının tekrar yüzeye çıkmasını göstermesi, gerçekten o dönemde Ruslar'ın ellerinin ne kadar çaresiz olduğunu tekrar tekrar göstermekte..


Tarih kategorisinde 04 Ağustos 2019 - 23:50:32 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..