İttihat ve Terakki Cemiyeti

İttihat ve Terakki Cemiyeti

Kelime anlamı "Birlik ve ilerleme" olarak adlandırılan İttihat ve Terakki Cemiyeti, Devlet yönetimine egemen olmak isteyen ve padişahı saf dışı bırakmayı amaç edinmiş bir oluşumdur. Devletin bir anayasal düzene kavuşması esas amaç olan oluşumda Mithat Paşa'nın girişimleriyle Abdülhamid'in tahta çıkması ve 1. Meşrutiyetin ilanı, Kanun-i Esasi'nin ilanı bu oluşumun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Oluşumun önceki ismi Genç Osmanlılar'dır.

Hakeret ordusu, Selanik'ten İstanbul'a geldiğince çekilen ve ordu komuta heyeti...

Hürriyet, Müsavat, Adalet sloganlarıyla 1889 resmi olarak kurulan bu oluşumun kurucuları ise Üç Paşalar olarak adlandırılan Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa'dır. Sultan Abdülhamid'e suikast girişiminde bulunulmuş ve kapatılan ilk meclisin yeniden açılması için çaba sarf edilmiştir. Suikast girişimi sonrası cemiyetin önemli isimleri Kuzey Afrika'daki Osmanlı topraklarına sürülmüştür.

31 Mart Vakası ve Abdulhamid'in Tahtan İndirilişi

Muhalif gazeteci Hasan Fehmi Bey, Galata Köprüsü üzerinde öldürüldü ve İttihat ve Terakki Cemiyetinin iktidarına karşı bir ayaklanma başladı. Bu ayaklanma Selanikten gelen ordu tarafından bastırıldı. Gelen Hareket ordusunda görevli olanlar arasında Mustafa Kemal Atatürk'te yer alıyordu. Bu olayların sorumlusu olarak gösterilen Sultan Abdulhamid Han tahttan indirildi ve yerine kukla olarak tabir edilen, V. Mehmed Reşad getirildi.

1.Dünya Savaşına Girilmesi

İttihat ve Terakki Cemiyeti kurucularından Enver Paşa, Alman sevdalısı olan bir paşadır. Sultan Abdulhamid Han, yanındakilere savaşın ayak sesleri duyulduğunda şöyle demiştir, "Beklediğim gün geliyor. Çok yakında onlar birbirlerini yerken, ben kaybettiğim yerleri geri alacağım.". Yani Abdulhamid Han savaşa girmeyerek büyük güçlerin kendi arasındaki savaşa dahil olmayıp onların zayıf anını yakalayıp toprakları geri almak için çaba sarfedecekti. Fakat 31 Mart Vakası nedeniyle tahttan indirildi.

Enver Paşa - Alman kaynaklarından..

İttihat ve Terakki oluşumu ülkeyi Almanların yanında 1.Dünya savaşına soktu ve birçok cephede savaşı kaybetti. Enver Paşa, Ruslara karşı oluşturulan Sarıkamış Cephesi'ninde başına geçmişti. Cemal Paşa'da (İttihat ve Terakki kurucularından) Sina Filistin Cephesinin başındadır. Savaşta Osmanlı'nın en çok geri çekildiği cepheler olarak bilinen bu cepheler ve Çanakkale'de verilen amansız mücadeleyi kazansakta, Almanların savaşı kaybetmesi sonucu bizde hükmen mağlup olmuş, savaşı kaybetmişizdir.

Paşalar Kaçtı :) 

Enver, Talat ve Cemal Paşalar 1 Kasım 1918 tarihinde İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni Fesh edip, 2 Kasım 1918'de Alman torpido gemisi ile Rusya limanı olan Sivastopol'a kaçmışlardır. Talat Paşa 15 Mart 1921 tarihinde Berlin'de, Enver Paşa 4 Ağustos 1922'de Çeğen köyü, Türkistan, Rusya SFSC'da ve Cemal Paşa 21 Temmuz 1922'de Tiflis'te ölmüştür.

Peki Size Bir Soru; Osmanlı İmparatorluğu'nda Abdulhamid Han Tahtan inmeyip padişah olarak kalsaydı ve savaşa girmeseydi sonuçlar nasıl olurdu ? Kaybettiğimiz toprakları geri kazanabilir miydik ? yorum kısmından cevaplayabilirsiniz.


Tarih kategorisinde 28 Temmuz 2019 - 14:21:23 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)

Suarez
30 Temmuz 2019 - 08:34:42

Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükmeden bir güç olacaktık. tabiki bu da bir tez, sonuçta bu hayat bir kere yaşanıyor güzelim :)

29 Temmuz 2019 - 00:19:27 OttomanEmpire

iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..


OttomanEmpire
29 Temmuz 2019 - 00:19:27

Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükmeden bir güç olacaktık. tabiki bu da bir tez, sonuçta bu hayat bir kere yaşanıyor güzelim :)


Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..