İran Hava Kuvvetleri, İranın Hava Gücü

İran Hava Kuvvetleri, İranın Hava Gücü

Akdeniz ve Hürmüz boğazı kaynıyor. Trump'ın yaptırım tehditleri, İran'ın nükleer kapasiteyi arttırma tehditleri tarafları her geçen gün olası bir savaşa doğru yaklaştırıyor. Amerika dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alırken, Amerikan savaş gemileri ve hava kuvvetlerine karşı koyabilecek kadar İran'ın da hava gücü var mı? İran Hava Kuvvetleri envanterinde kaç uçak var ?

İran Hava Kuvvetlerinde 500'den fazla uçak bulunuyor ve tüm uçaklar diğer ülkelerin ürettiği uçaklar. Yani İran kendi savaş uçağını üretebilen bir ülke değil.

Uçak Modeli Üreten Ülke Adet
MiG-29 Rusya 20
Sukhoi Su-22 Rusya 10
Sukhoi Su-24 Rusya 23
Chengdu F-7 Çin Halk Cumhuriyeti 17
Northrop F-5 Amerika 25
F-4 Phantom II Amerika 47
Grumman F-14 Amerika 24
Mirage F1 Fransa 9

İran hava kuvvetlerinde bulunan avcı ve bombardıman uçakları bunlar. Diğer uçaklar ise taşıma, lojistik, deniz devriyesi, eğitim uçaklarından oluşmaktadır.


Askeri Silahlar kategorisinde 29 Haziran 2019 - 03:04:22 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..