Hangi Hayvanlar Kış Uykusuna Yatar ?

Hangi Hayvanlar Kış Uykusuna Yatar ?

Bazı canlılar, kışın olumsuz şartlarından en az etkilenmek için kuş uykusuna yatarlar. Kış uykusu durumunu tanımlamak gerekirse, hayvanın nabzının minimuma düşmesi ve metabolizmasını aşırı yavaşlatması durumudur. Hatta bazı hayvanların kan renginin değiştiği, donduğuda bilinmektedir. En çok bilinen ise; kurbağanın kışın donması ve yazın donmuş kurbağanın çözülüp canlanmasıdır.

Kış Uykusuna Yatan Canlılar ?

Ayılar: En çok bilinen ve kış uykusu denince akla gelen ayılardır. Peki burada en çok sorulan sorulardan birine daha cevap verelim. Kutup Ayıları kış uykusuna yatar mı ? elbette yatar. Hatta kutup ayılarının kış uykusu diğer ayı türlerinden daha uzundur. Yaklaşık bir yılın 7 ayı kadar kutup ayıları kış uykusuna yatar.

Kurbağalar: Kurbağa türlerinin bazıları kış uykusuna yatabilmektedir. Genellikle sert iklim bölgelerinde bulunan bu cinsler havaların normalleşmesi sürecinde kış uykusuna yatar.

Böcekler: Yaz aylarında etrafımız birçok böcek ve canlılarla dolu olur. Yani aslında sıcak aylar yaşama elverişli olduğundan dolayı canlılık aylarıdır. Böceklerde ayılar ve kurbağalar gibi kış uykusuna yatarlar.

Kaplumbağalar: Kış uykusuna yatan bir diğer hayvan türü kaplumbağalardır. Onlarda kışın zorlu şartlarına dayanmak yerine uykuda geçirmeye göre evrimleşmişlerdir.

Yılanlar: Ayılar gibi kış uykusu kelimesiyle bilinen bir diğer canlı türü yılanlardır. Yılanlar sıcak havayı sever ve soğuk havadan hoşlanmaz. Bu nedenle sonbaharın sonu ile ilkbaharın başı yılanlar kış uykusuna yatmak için toprağın altını seçerler.

Kemirgen Türleri: Bazı fare ve kemirgen türleri kış uykusuna yatarlar. Bunun nedeni kışın yiyeek sıkıntısının fazla olmasıdır.

Köpek Balığı: Bu listede diğer tüm canlıları anlayabileceğinizi biliyoruz. Fakat köpek balıklarıda okyanus suyunun soğumasıyla kış uykusuna yattıkları bilinen türlerdir. Yiyecek sıkıntısı karada olduğu gibi kışın denizdede olağan bir durum olduğu için okyanusun derin noktalarına inen köpek balıkları soğuk mevsimde uykuya dalar.

Yarasalar: Kışı sevmeyen bir başka hayvan türü ise yarasalardır. Ömürlerinin çoğunda gün ışığı görmeyen yarasalar, yine de gün ışığının ısıttığı dünyayı daha çok seviyorlar. Yiyecek sorunu nedeniyle kış uykusunda kalmayı tercih ediyorlar.


Hayvanlar Alemi kategorisinde 01 Aralık 2019 - 22:48:47 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..