USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Faydalı Bilgiler

Göbek Yağı Neden Olur ! Göbek Yağlanmasının 5 Sebebi

Vücudunuzda göbeğinizin yağlanması büyük ihtimalle yaptığınız bazı yanlışlardan kaynaklanıyor. Göbek yağı, bu yanlışlara son vermeniz ve göbeğinizden kurtulmanız için, yağlanmaya sorun olan nedenleri masaya yatırdık. İşte göbek yağlanmasının sebepler

Göbek Yağı Neden Olur ! Göbek Yağlanmasının 5 Sebebi
31-03-2021 00:00
Google News
Vücudunuzda göbeğinizin yağlanması büyük ihtimalle yaptığınız bazı yanlışlardan kaynaklanıyor. Göbek yağı, bu yanlışlara son vermeniz ve göbeğinizden kurtulmanız için, yağlanmaya sorun olan nedenleri masaya yatırdık. İşte göbek yağlanmasının sebepleri! Göbeğinizi kışın kalın kazakların ardına saklamaktan ve asla kapanmayan düğmeler için üzülmekten bıkmadınız mı? Vücudunuzda göbeğinizin yağlanması büyük ihtimalle yaptığınız bazı yanlışlardan kaynaklanıyor. Bu yanlışlara son vermeniz ve göbeğinizden kurtulmanız için, yağlanmaya sorun olan nedenleri masaya yatırdık. İşte göbek yağlanmasının sebepleri! Neden sürekli olarak karnınızda kilo aldığınızı merak mı ediyorsunuz? Göbek yağı kilo alımının nedenleri genellikle değişkendir, ancak tüm risk faktörlerini

Deri altı Yağ

Konum: Doğrudan cilt altı Derinin hemen altında bulunan gözle görülür, sıkışabilir yağa deri altı yağ denir. Onu dürttüğün zaman, bu yağ yumuşak geliyor.

İç Organlardaki Yağlar (Zararlı Göbek Yağları)

Yer: Karın boşluğundaki hayati organları sarar ve örter Bu yağ, karaciğeri, pankreas, böbrek ve bağırsakları kaplayan ve çevreleyen karın boşluğundaki hayati organları örter. Viseral göbek yağının hayati organların işleyişini bozduğu gösterildiğinden önemli bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda endokrin sistemi ve onun düzenli hormonal sinyalini de olumsuz etkiler. Viseral yağ, jel benzeri bir kıvamdadır. Dokunmaya karşı yumuşak olan deri altı yağının aksine, bir kişinin karnının sert hissetmesini sağlar.

Göbek Yağının Nedenleri

Yaş, Cinsiyet ve Hormonal Durum Genetik, cinsiyet veya yaşınız nedeniyle orta bölümünüzde kilo almaya daha yatkın olabilirsiniz. Kişinin hayatının belirli dönemlerinde, özellikle orta yaşlarda hormonal eksiklikler insanlar için sorun yaratır. Bu zamanların farkında olmak önemlidir. Orta yaşlı kadınlarda menopoz, metabolik süreçlerin önemli ölçüde yavaşladığı bir zaman dilimidir. Erkeklerde de menopoz deneyimleri tamamen aynı olmasa da benzerdir. 30 yaşında, kişinin hormon seviyelerini dengelemeye aktif olarak ilgi göstermesi gerekir. Düzenli olarak test ettirdiğinizden emin olun. Endokrin sistemin yağ depolama eğilimimiz üzerindeki etkisi o kadar yüksektir ki çoğu durumda kilo kaybı peptidleri bu yağ depolama sorunlarını giderebilecektir. Endokrin sistemin bozulmasına ve hormonal reseptörlerin duyarsızlaşmasına katkıda bulunabilecek yaşam tarzı alışkanlıklarını dikkate aldığınızdan emin olun . Beslenme alışkanlıkları  Yeme alışkanlıkları, yiyecek seçimlerinin dengeli olup olmadığı ve beslenme desteği sunup sunmadığının yanı sıra gözden geçirilmelidir. Çok fazla boş kalori, sağlıksız trans yağlarda pişirilmiş gıdalar veya gizli şeker içeriği, koruyucular ve katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar olup olmadığı araştırılmalıdır. Diyet ve Beslenme ile ilgili daha fazla bilgi arıyorsanız, fikir için makalelerimize göz atın. Uyku Hijyeni Ek olarak, mevcut uyku hijyeninize de bakmalısınız . Bu, ne kadar dinlendiğinize dair bir analiz yapmayı içerir. Yatağınızın yanında bir not defteri bulundurun veya her gece geçirdiğiniz uyku süresini ve kalitesini takip edebilecek bir uygulama indirin. Uykunun bozulduğu veya kalitesinin kötü olduğu her hafta geçerken bel çevrenizin artması sizi şaşırtabilir. Hormonal eksikliklerin iş başında olduğu ve bu nedenle uyku kaybının karın yağlarının kilo alımında rol oynadığı sonucuna varmak için yeterli kanıt vardır. Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Yeterli egzersiz yapıyor musunuz? Yaşlandıkça, bedenin sürekli fiziksel aktivite gerektireceğini hatırlamak gerçekten önemlidir. Hormonal düşüş nedeniyle kas kütlesi oldukça hızlı bir şekilde kaybedilir ve yağ yakmak ve iskelet kemiklerini desteklemek için kas kütlenizin korunmasına ihtiyacımız var. Kas kütlesi olmadan kırılgan hale geliriz ve bir yaralanma veya düşme yaşama olasılığımız daha yüksektir, bu da kemik kırılmalarına ve uzun süreli iyileşme sürelerine neden olabilir. Bu da daha fazla kas kaybını (sarkopeni), kısır bir döngü gibi, yaralanma insidansını tekrarlar, daha fazla yavaşlama süresi ve döngünün tekrar tekrar tekrarlama riskini artırır. Stres  Stresle nasıl başa çıkıyorsun ? Kronik stres ve yükselen kortizol seviyeleri  , göbek yağının gelişiminde rol oynar .

Göbek yağı neden deri altı yağlara kıyasla bu kadar zararlıdır?

Göbek yağı, karın boşluğunu tükettiğinde, sağlıklı bir birey için tehlike haline gelir. Yaklaşan hastalığın ilk belirtisi olan iltihaplı bir tepkiye neden olduğu gösterilmiştir. Bu yağ hücrelerinin bizim için bu kadar toksik olmasının nedeni, endokrin sistemin hormonal sinyali düzenleme görevini artık yapmasına izin vermemeleridir. Bunun yerine, hücreler ve organlar arasındaki düzenli iletişimi engelleyen sitokin adı verilen hormonları ve iltihaplı maddeleri dışarı pompalarlar. Ek olarak, sitokinler iştah ve yağ depolamasının yanı sıra ruh hali ve bilişi düzenleyen hormonlara müdahale eder. Sitokinler, salgılandıkları hücrelere etki edebilir (otokrin etkisi) ve ayrıca bitişik hücrelere de etki edebilir, bu bir parakrin etkisidir. Bir endokrin eylem, sitokinlerin uzak hücreler üzerinde etki göstermesidir.

Karın bölgenizde depolanan yağ (viseral yağ) iltihaplanma ile bağlantılıdır ve aşağıdakiler dahil bazı hastalıkların gelişme riskini potansiyel olarak artırabilir:

 • Kalp krizi ve kardiyovasküler hastalık
 • Diyabet
 • Alzheimer hastalığı ve demans
 • Kanser
 • Depresyon ve kaygı
 • Artrit
 • Obezite
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Prematüre ölüm
Göbek yağı, karın bölgesinde yağ birikimidir ve bu da bel büyüklüğünün artmasına neden olur. Aynı zamanda merkezi yağlanma veya abdominal obezite olarak da bilinir. Birçok insanın çok fazla göbek yağı konusunda endişeleri vardır ve çeşitli faktörler daha büyük bir orta bölüm elde etmenize neden olabilir. İnsanlar genellikle orta yaşlı olduklarında, hamilelikten sonra veya yaktıklarından daha fazla kalori yediklerinde veya içtiklerinde daha fazla göbek yağı alırlar. Boşuna bira göbeği demiyorlar. Ancak nedeni ne olursa olsun, şişkin bir göbek, birçok insanın azaltmak istediği bir şeydir.

Göbek Yağının Nedenleri

Göbek yağının en yaygın nedenlerinden biri aşırı yemek ve çok az hareket etmektir. Zamanla, genellikle daha hareketsiz hale gelme eğilimindeyiz . Yürümek, merdiven çıkmak ve egzersiz yapmak için daha az zaman harcıyoruz. Her gün kullandığımızdan daha fazla kalori yediğimizde, enerji dengesizliği kilo almaya neden olur . Ancak göbek yağının başka nedenleri de var. Yaşlandıkça, metabolizma doğal olarak yavaşlar ve toplam vücut yağı yavaş yavaş artar. Kadınlar yaşlandıkça erkeklerden daha yüksek yağ yüzdesi kazanma eğilimindedir. Menopozda vücut yağ dağılımı değişir, bu da daha fazla yağın karnınıza yönlendirilmesine neden olur. Kalıtım da bir faktör olabilir. Genetik olarak vücudunuzun diğer bölümlerinden daha fazla kilo almaya yatkın olabilirsiniz. Hormonlar ve hormonal değişiklikler ile stres de göbek yağ birikimini etkileyebilir.

Göbek Yağı Nasıl Ölçülür?

Bel çevrenizi ölçmek, çok fazla karın yağı taşıyıp taşımadığınızı anlamanın basit bir yoludur.
Bel ölçüsü 35 inçten fazla olan kadınlar veya bel ölçüsü 40 inçten fazla olan erkekler daha yüksek hastalık riskine sahip olabilir. Doktorunuzla  bel çevreniz hakkında konuşun ve bir sonraki randevunuzda ilgili riskleri sorun.
Gece yemek yemek Vücudunuz geceleri gün boyunca yediğiniz yemekleri sindirmekle uğraşır ve kalori harcar. Ancak o asla vazgeçemediğiniz gece atıştırmaları, vücudunuzun sindirim görevini yapmasını zorlaştırır. Bu durum da size yağlı bir göbek olarak geri döner. Gece çok acıkıyorsanız, bitki çayları, süt gibi midenizi fazla yormayacak seçenekleri tercih edin. Gazlı içecekler tüketmek Yapılan araştırmalara göre günde iki kez gazlı içecekler tüketenlerin bel ve göbek bölgesi, haftada 1 kez gazlı içecek tüketenlere kıyasla iki kat daha fazla genişliyor. Tatlandırıcı kullanılmış, diyet gazlı içecekleri tüketmek de çözüm değil. Çünkü bu içeceklerin içerisindeki yapay şeker daha çok acıkmanıza neden oluyor. Gazlı içecekler yerine, Smootie, taze sıkılmış meyve suları, ayran ve limonata gibi içecekleri tercih edin. Fast Food yemek Patates kızartması ve hamburger yemek en fazla bel ve karın bölgesinde yağlanma yapıyor. Bu tarz yiyeceklerin vücudunuza bir çok zararı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kendinizi patates kızartması ve hamburger ile ödüllendirmek yerine besin değeri olan faydalı yiyeceklerle ödüllendirin. Şekerli ve yağlı gıdalar Hamur işleri, içerisinde bol şeker bulunan ürünler, göbek bölgesini en çok yağlandıran, bel bölgesini kalınlaştıran yiyecekler arasında başı çekiyor. Yağlı gıdalar demişken zeytinyağının bu konuda hiçbir zararının olmadığını belirtmek gerekiyor. Tam terzi zeytinyağı tüketmek bu bölgedeki yağların erimesinde destek oluyor. Yetersiz uyku Yetişkin insanların günde 7 ila 9 saat arası uyuması gerekiyor. Uyku eksikliğinde kortizol üretimi artıyor ve bu da tatlı isteğinizin çoğalmasını sağlıyor. Uykunuzu düzene soktuğunuz zaman, iştahı kontrol altına almaktan sorumlu leptin hormonu salgılamaya başlarsınız.

Göbek Yağları Neden Bir Sorun?

Belinizin etrafında fazla yağ taşıyorsanız, yağları çoğunlukla kalçalarınızda ve uyluklarınızda taşımanıza göre sağlık sorunları geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Göbek yağı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi ciddi sağlık sorunu geliştirme şansınızı önemli ölçüde artırabilir:
 • Meme kanseri
 • Diyabet
 • Safra kesesi sorunları
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
Göbek yağının önemini ve daha büyük bir orta bölümle ilişkili riskleri anlamak, göbek yağınızdan kurtulmak için bir program başlatmanıza yardımcı olabilir.

Göbek Yağı Nasıl Azaltılır

Göbek yağından kurtulmanın birkaç farklı yolu vardır . Her şeyden önce, egzersiz rutininiz ve diyetinizdeki değişiklikleri düşünün.   Artan egzersiz için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için doktorunuzla konuşarak başlayın ve vücudunuz için işe yarayan bir plan yapın. Göbek Yağı Nasıl Azaltılır? 1. Diyetinize hitap edin. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Şeker, yağlı yiyecekler, rafine karbonhidratlar ve minimum besin içeriğine sahip yiyeceklerden uzak durun. Diyetinizi karmaşık karbonhidratlar, yağsız proteinler ve meyveler / sebzelerle doldurmaya odaklanın. Diyetinize daha fazla protein ekleyin – protein, kilo verme sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olabilir. Alkolden kaçının veya alımınızı izleyin! Alkol, göbek yağ seviyelerini artırabilen ilave şeker içerir. 2. Daha fazla egzersiz yapın. Hem aerobik hem de kuvvet antrenmanını egzersiz rutininize dahil edin – bu tür egzersizlerin bir kombinasyonu göbek yağının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Egzersiz, kardiyo HIIT (ağırlıkları ve direnç eğitimini içeren yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) ile birleştirilirse en etkilidir. 3. Biraz güneşlenin ve stresten kurtulun! Güneş ışığına maruz kalmak kilo alımını azaltabilir ve metabolik işlevi iyileştirebilir. Stres seviyenizi azaltan davranışlarda bulunun – buna meditasyon, farkındalık, yoga vb. Dahildir. 4. Uykunuzu iyileştirin. Uyku, sağlığınız ve refahınız için çok önemlidir, bu nedenle kalitenizi ve miktarınızı artırmaya odaklanın.
 
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor1539+20
2Konyaspor1426+10
3Hatayspor1426+9
4Fenerbahçe1424+3
5Alanyaspor1524-3
6Galatasaray1523+2
7Başakşehir FK1422+4
8Fatih Karagümrük1422+3
9Beşiktaş15210
10Adana Demirspor15200
11Sivasspor1519+6
12Antalyaspor1418-2
13Altay1518-3
14Gaziantep FK1418-4
15Giresunspor14160
16Kayserispor1416-4
17Yeni Malatyaspor1413-11
18Göztepe1411-7
19Kasımpaşa1511-8
20Çaykur Rizespor1410-15
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski GÜnler