Faktöriyel Nedir ? Nasıl Hesaplanır ? Faktöriyel

Faktöriyel Nedir ? Nasıl Hesaplanır ? Faktöriyel

Matematiksel bir terim olan Faktöriyel nasıl hesaplanır, Faktöriyelin formülü nedir ? sorunlarının cevabına ilk olarak faktöriyelin tanımıyla başlayalım. Faktöriyel, matematikte, sağına ünlem işareti konulmuş sayıya verilen isim, daha genel olan Gama Fonksiyonu'nun tam sayılarla sınırlanmış özel bir durumudur. 1'den başlayarak belirli bir sayma sayısına kadar olan sayıların çarpımına o sayının faktöriyeli denir.

Faktörüyelin hesaplanması şu şekilde gerçekleşir. Bir sayının faktöriyelini hesaplarken 1'den başlayarak o sayıya kadar olan sayıların çarpımı sonuca ulaştıracaktır. Yani faktöriyel formülü aynen şu şekildedir.

Faktöriyel terimini (!) ünlem işareti ile gösterebiliriz.

n! = 1.2.3.4.5.....(n-1).n

Faktöriyel hesaplaması yaparken bilmenizde fayda olan şeylerden bahsedecek olursak eğer sıfır sayısının faktöriyeli 1'dir.

0! = 1! = 1'dir.

Aşağıda yer alan faktöriyel hesaplama aracını kullanarak bir sayının faktöriyel değerini bulabilirsiniz.

Faktoriyel Hesaplama:

Matematiksel olarak Faktöriyel (!) hesaplaması yapmak için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz.

Faydalibilgiler.net Hesaplama servisi tarafından sağlanmaktadır.

Eğitim kategorisinde 20 Şubat 2020 - 17:55:00 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..