Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Sonbahar aylarında hasat edilen zeytinler, artık semt pazarlarında bulunabilmekte. Bu yeşil zeytinlerden tükettiğiniz miktarda satın alıp evde turşu gibi kurarak doğal zeytin yapıp her sabah kahvaltıda sağlıkla yiyebilirsiniz.

Son zamanlarda çıkan haberlerde zeytinlere karıştırılan maddelerin oldukça zararlı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle çocuklarını sağlıklı büyütmek isteyen annelerin bu tarz işlem görmemiş zeytinleri kendileri kurarak doğal beslenmelerine destek olabilirler.

Zeytinin Acılığını Alma

Zeytinleri bıçak yardımı ile üzerine çekirdeğine değecek şekilde 2 çizik atıyoruz. Bunu dilerseniz bir taş yardımıyla zeytinleri kırarak da yapabilirsiniz.

Kırdığımız yada çizdiğimiz zeytinleri bir cam kavanozun içerisine doldurup ağzına kadar su ekleyip beklemeye alıyoruz. Daha sonra 2 gün arayla bu suyu sürekli olarak boşaltıp tazeliyoruz. Burada amaç zeytinin acısını almaktır.

Zeytin Kurma

Bir ay boyunca bu işlemi tekrarladıktan sonra zeytinin tadına bakarak acılığı gitmişse artık kurma zamanı gelmiştir.

Zeytini farklı bir cam kabın içerisine alıp, bir kg zeytin için yarım limonu dilimleyip içerisine atıyoruz. Ardından 2 tane havucu uzunlamasına dilerek kabın içerisine koyuyoruz. 2 yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı da limon tuzu ekleyip son olarak yarım çay bardağı ayçiçek yağı ekleyerek kalan kısmı suyla doldurulup ağzı kapatılır.15 gün sonra zeytin olmuş olacak ve sofranızı süsleyecektir.


Doğal kategorisinde 23 Haziran 2019 - 01:26:36 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..