Evde Bakım Parası Almak İçin Ne Yapabilirim?

Evde Bakım Parası Almak İçin Ne Yapabilirim?

Devlet evde bakımını kendisini karşılayamayan hastalara eğer yakınları bakımını üstlenir ise aylık olarak evde bakım parası ödemektedir. Fakat aylık olarak maaşı alabilmeleri için bakıma ihtiyacı olan kişinin durumunun kendi işini göremediğine dair hastaneden yüzde elliyi geçen bir rapor almak zorundadır. Bakıma ihtiyacı olan yakınınızın bakımını üstleniyorsanız ve aylık maaşı almak istiyorsanız ilk olarak rapor ile birlikte Aile Ve Sosyal Politika İl Müdürlüğüne müracaat yapmanız gerekmektedir. Evde bakım maaşından faydalanmak istiyorsanız bu konuda ailede kişi başına düşen gelirde önemlidir.

Evde bakım parası asgari ücrete göre endekslidir. Yani kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinde az ise evde bakım hizmetinin aylık maaşını alabilirsiniz. Gerekli şartları yerine getirip evde bakım hizmetinin aylık parasını alan kişiler için iki bin on dokuz yılı ödenen para bin üç yüz seksen beş Türk Lirasıdır.

Başvuru Şartları : İlk olarak hastaneye gidip evde bakım hizmeti ücretinden yararlanabilmek için rapor almanız gerekmektedir. Bu rapor Engelli Sağlık Kurulu tarafında yüzde elliyi geçmiş olmalı ve ağır engelli yerinde EVET kaşesinin basılı olması gerekmektedir.

Başvuru Sırasında İstenen Belgeler :

  • Hastanın ve bakıcısının kimlik fotokopileri,
  • Hastaya ait son altı ay içerisinde çekilmiş üç adet vesikalık fotoğraf,
  • Devlet hastanesinden alınmış ağır engelli raporu ya da bir nüshası,
  • Varsa hastaya ait son öğrenim durumunu gösteren belgenin nüshası,

Başvuru Sonuçlanma Süreci : Başvurunuz SHÇEK İl Müdürlüğüne ulaştıktan sonra hasta ve ailesi hakkında evde bakım hizmeti ile ilgilenen bir heyet ailenin ikamet ettikleri yeri canlı olarak görür ve bununla ilgili bir rapor hazırlarlar. Bu raporun ardından başvuru işlemlerinin sonuçlanması ise bir ay ile altı ay aralığında değişiklik göstermektedir.


Genel Bilgiler kategorisinde 10 Eylül 2019 - 17:13:26 tarihinde yayınlanmıştır.

Alihan Şahin Hakkında

Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak yazarlık yapmaktayım. Yazarım ama çizemem. İş ciddiyetini elden asla düşürmediğim gibi kesinlikle eğlenceli bir iş çıkarmaktan da kendimi alıkoyamam.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..