İşinize Yarayacak İpuçları, En Kolay Yöntemler

Dünyanın Merkezi Neresi ? Türkiye'de mi Yer Alıyor ?

Dünyanın Merkezi Neresi ? Türkiye'de mi Yer Alıyor ?

Hakkında efsaneler, filmler, diziler ve kitaplar yazılmış olan dünyanın merkezi tam olarak neresi ? Google Map ve Amerikalı bilim insanlarına göre Çorum ve Ankara civarında kırsal bir alana tekabul eden hesaplamalar dünyanın merkezinin Türkiye'de olduğunu doğruluyor.

Matematiksel verilerle birlikte yapılan ölçümler sonrası dünyanın merkezinin Ankara'nın 150 km güneydoğusu ve Çorum kırsalı arasında bir yer olduğunu gösteriyor.

Dünyanın merkezi Çorum mu ?

Google haritalar uygulamasında dünyanın merkezini Çorum olarak işaretlemiş durumda. Ayrıca ABD'li Andrew J. Woods isimli fizikçi 1973 yılında bu bilgiye çoktan ulaşmıştır. Ona göre de yapılan hesaplamalar doğrultusunda dünyanın merkezi Çorumdur. 2003 yılında Holger Isenberg tarafından geliştirilen yüzey ölçümleme modelinde de dünya merkezi Çorum olarak çıkmıştır.

Müslüman Bilim insanlarına göre Dünyanın Merkezi Mekke'dir.

2008 yılında toplanan Jeoloji konusunda yetişmiş bilim insanları Katar'ın Doha şehrinde dünyanın merkezinin Mekke olduğunu kabul etmişlerdir. İddaaları ise Greenwich saat dilimi (GMT) yerine Mekke saat dilimiyle ölçtüklerinde dünyanın merkezinin Mekke olarak çıkması.

Londra Dünyanın Merkezi mi ?

Londra dünyanın değil, zamanın merkezidir. GMT olarak adlandırılan ve Greenwich bölgesinin "0" noktası olarak adlandırılan Londra zamanın merkezi olarak kabul edilir. Her boylam arası 4 dakikalık bir zaman dilimi farklılığı olduğunu ve bu yönde küresel bir zaman diliminin ortaya çıktığı Greenwich gözlem evi dünyanın merkezinin Londra olduğunun zannedilmesine neden olmuştur.

Bilimsel olarak Çorum'un dünyanın merkezi olarak kabul edilmesi gerekir. Yapılan güncel ve geçmişteki ölçüm ve hesaplamalarla Çorum kırsalı ve Ankara'nın 150 km güneydoğusu dünyanın merkezidir.


Coğrafya kategorisinde 27 Temmuz 2019 - 16:47:53 tarihinde yayınlanmıştır. Toplamda 84 kez görüntülenmiştir.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

116 Makale 13549 Okunma
"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikli Yazılar

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

En Çok Okunan Yazılar

Son Yorumlar

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Işıl dediki, papatyanın her derde deva bir yapısı var ama ilk defa zehirli papatya duyuyorum :)

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..