Çernobil Faciası Hakkında Herşey

Çernobil Faciası Hakkında Herşey

Dünya tarihinin en büyük nükleer felaketi olarak adlandırılan Çernobil Nükleer santralindeki patlama hakkında merak edilen bütün soruların cevabı

Çernobil Faciası Tam olarak Nerede Gerçekleşti ?

Çernobil, şuanda Ukrayna sınırları içerisinde Belarus sınırına yakın Pripyat şehrinde bulunmaktadır. Kiev'in üst kısmında yer alan bu bölge faciadan sonra boşaltılmıştır. Santralin patlaması ise o dönem Sovyetler Birliği içerisinde yer alan ve Sovyetlere bağlı olduğu dönemde 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşmiştir.

Reaktör Neden Patladı ?

5 bölümlük Çernobil dizisini izlemişsinizdir. Burada tüm inceliğiyle yaşananlar anlatılıyor, yinede izlemeyenler için tekrar paylaşalım. Patlamadan önce 3 kez elektrik gitmesi durumunda santralin kendi kendini tekrar idame ettirebilmesi adına bir takım testler yapılmış ve başarısız olmuştu. 25 Nisan 1986 tarihinde tekrar planlanan bu test Kiev'deki fabrikalardan gelen elektrik ihtiyacı nedeniyle gündüz vardiyasından gece vardiyasına ertelendi.Gece vardiyası şefi Anatoly Dyatlov ve gece vardiyasındaki işçiler bu yönlü eğitim almamışlardı.

Gece test esnasında reaktiviteyi en düşük noktaya kadar düşürmeleri gerekiyordu. Bu nedenle nükleer santralde yer alan tüm fren sistemini dahil edip 600'e düşürmeleri gerekirken reaktivite 4'e kadar düştü. Daha sonra tekrar yükseltmek için reaktiviteyi frenleyen sistemi tek tek devre dışı bıraktılar. Tekrar yükselmeye başlayan aktivite, çok çok hızlı yükselmeye başladı ve kaldırdıkları fren sistemini tekrar etkinleştirmeye çalıştılarsada Grafit, ilk etkieşimde aktiviteyi yükselten daha sonra düşüren bir madde olduğu ve nükleer santralin fren sisteminde Sovyetler ucuz olması nedeniyle bunu tercih etmesi nedeniyle zaten çok fazla yükselen aktivite grafit ile temas edince maksimum noktasına ulaştı ve patlama meydana geldi.

Patlamada Kaç Kişi Öldü

Patlamaya ilk olarak bölgedeki itfaiye erleri müdahale etti. Yine ilk kurbanlar onlardır. İlk açıklanan rapora göre 4000-5000 kişinin öldüğü duyurulmuştur. Fakat felaketle bağlantılı olarak 2004 yılına kadar 1 milyon insanın doğrudan yada dolayılı şekilde Çernobil faciasından etkilenip hayatını kaybettiği Alexey V. Yablokov, Vassily B. Nesterenko, ve Alexey V. Nesterenko tarafından yazılan eserlerde dillendirilmiştir.

Hala Neden Radyasyon Yayıyor ?

Patlamanın izleri silinse de halen aktivite devam ediyor ve radyasyon yaymaya devam ediyor. Üzerine yapılan Çelik kaplama, ve reaktörün üzerine dökülen betonun bile sızıntıya engel olamadığı biliniyor. Patlama esnasında reaktörün üzerinde yer alan 1000 tonluk kapağın fırlaması aslında ne kadar büyük bir güçten bahsettiğimizi bize anımsatıyor. Sızıntının etraftaki ağaçlar tarafından emilmesi ve ardından atmosfere yayılması önlenebilmiş değil.

Öneri: İletişim

Pripyat Ne Zaman Yaşanabilir Şehir Olacak ?

Bilim adamlarına göre 900 yıldan daha uzun süre yaşanamayacak olan Pripyat, 2900'lı yıllarda insan yaşamına uygun ve zararsız bir alan haline gelecek. Buda demek oluyorki 900 yıl boyunca bu radyasyon salımı devam edecek ve yine bu süre zarfında dolaylı şekilde Çernobil insan ölümlerine neden olacak.


Genel Bilgiler kategorisinde 24 Temmuz 2019 - 10:27:40 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..