Bekçinin görevleri nelerdir ? Nasıl Bekçi Olunur ?

Bekçinin görevleri nelerdir ? Nasıl Bekçi Olunur ?

Bekçi, bulunduğu görev yerinden sorumlu olan kişidir. 12 Saat çalışma süreleri olup, gece saat 22.00 ile sabah 06.00 arası çalışır. Silah taşıması zorunludur ve gerektiğinde o silahı kullanma yetkisine sahiptir.

Bekçinin Görevleri Nelerdir?

Bekçiler caddelerin, parkların, mahallenin, sokakların vb. güvenliğini sağlamakla görevlidirler. Polislerin ve Jandarmaların yardımcılığını yaparlar.

Bekçi Nasıl Olunur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız bekçi olabilirsiniz. Bekçi olmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. En az Lise mezunu olmalısınız.
 2. Askerlik görevini yerine getirmiş olmalısınız.
 3. 18 ile 31 yaş zorunluluğu vardır.
 4. Boyunuz en az 1.67 cm olmalı.
 5. Beden kitle indeksi 18-27 arasında olmalı.
 6. Siciliniz temiz olmalı.
 7. Silah taşımak için gerekli şartlara sahip olmalı.
 8. Herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak
 9. Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hükümlü olmamak
 10. Başvuru yapılan şehirde 1 yıl ikamet ediyor olmak
 11. Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması

Bekçilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bekçilik için e-Devlet üzerinden ön başvuru formunu doldurmanız gerekir. Posta yoluyla veya başvuru süresinden sonra bekçilik için yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Başvuru için gerekli bankalara paraların yatırılması gerekir. Ön sağlık kontrollerini tamamlayan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı yazılı sınava katılabilir.

Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi ve Genel Kültür soruları bulunmaktadır. Bu sınavda başarılı olan kişiler daha sonra Polis Akademisi'nin fiziki yeterlilik sınavına girmesi gerekiyor. Son olarakta sözlü mülakata girerek komisyon üyelerinin hazırladığı genel kültür sorularına olumlu cevaplar veren adaylar bekçi olmaya hak kazanıyorlar.


Genel Bilgiler kategorisinde 10 Eylül 2019 - 17:11:53 tarihinde yayınlanmıştır.

Bünyamin Uslu Hakkında

Güzel fikirlere sahip olmak için yazı yazmak gerekir. Ben de yazı yazarak duygu ve düşüncelerimi ortaya çıkarıyorum.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..