Aya Giden İnsanlar - Apollo 11 Görevi

Aya Giden İnsanlar - Apollo 11 Görevi

Nasa'nın uzay araştırması kapsamında aya ilk insanların ayak basması ile sonuçlanan Apollo 11 görevi insanlık tarihi için çok büyük bir başarı olarak adlandırılıyor.

Aya ilk Ayak Basan İnsanlar

Apollo 11 Mürettebatı - Soldan sağa - Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin

16 Temmuzda uzaya fırlatılan Apollo 11 mürettebatlarından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 21 Temmuz günü 01:56'da Ay yüzeyine ilk adımlarını attı. Toplamda 2.5 saat ay yüzeyinde kaldılar. Toplamda 8 gün uzayda kalan mürettebat başarılı bir şekilde dünyaya döndü. İniş yapılan yer Ay'ın dünyaya bakan yüzünde bulunan Sessizlik Denizidir.

Yolculuk Ne Kadar Sürdü ?

Fırlatmadan Ay yörüngesine girmeleri 3 gün sürdü. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 380.000km olarak biliniyor. Bu mesafeyi bu kadar sürede katedebilmek için 5277 km hızla gitmek gerekiyor.

Dünyaya Dönüş

Ay modülünün ay yüzeyine iniş yapıp araştırmalar için gerekli materyalleri topladıktan sonra tekrar ayın yüzeyinden kalkarak yörüngede seyreden uzay aracına bağlanarak dönüş gerçekleşmiştir. 45 ton olarak kalkış yapan Apollo 11, dünya yüzeyine 4 ton olarak inmiştir. Görevin tamamlanmasının ardından ay modülü uzay aracından ayrılmış ve uzay boşluğuna bırakılmıştır.

Görevli Astronotlar

Ay yüzeyine çişini yapan ilk insan : Edwin "Buzz" E. Aldrin, Jr.

Apollo 11 görevi 3 astronotlu bir görevdi ve bu astronotlar daha önce uzay tecrübesi olanlar arasından seçilmiştir. Uzay aracı komutanı Neil A. Armstrong, komuta modülü pilotu Michael Collins ve ay modülü pilotu Edwin "Buzz" E. Aldrin, Jr. idi. Neil Armstrong bu görev öncesi tam 2000 kez ay yüzeyine iniş testi gerçekleşmiş birçoğunda başarısız olmuştur.


Uzay kategorisinde 24 Temmuz 2019 - 10:50:27 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..