Arabanın Hararet Yapması Durumunda Yapılması Gerekenler

Arabanın Hararet Yapması Durumunda Yapılması Gerekenler

Araba kullanıyorsanız, mutlaka gözünüzü hararet göstergesine aşina yapmaya çalışın. İyi bir şoför, arabaya hız yapıp, manevraları iyi kıvırabilen değil, arabaya bindiğinde gideceği yere varıncaya kadar o arabayı sağ sağlim oraya götürmesini bilen, devrinde kullanarak yakıt tasarrufu sağlayabilendir.

Bu nedenle yaz aylarında havanın sıcak olması durumuyla sıkça karşılaşılabilecek olan hararet sorununa kış aylarında termostatın donması nedeniyle sıkça karşılaşabiliyoruz. Hararet yapan ve bilinçsiz bir şoför aracın motor üst kapak contasını, motor bloğunu sıkıntıya sokabilir. Devirdaim sistemini arızalandırabilir ve yüksek maliyete katlanmak zorunda kalabilir.

  1. Hararet yapan arabada motor stop etmek, hararetin geçmesini sağlamaz, aksine devir dayimi durduracağı için hararetin araca daha fazla zarar vermesine neden olur. Bu nedenle hararet yaptığını yani 100-110 dereceye ulaştığında araç soğutma suyu sıcaklığı aracınızı sağa çekerek el frenini çekip, aracı boş vitese geçirip bir süre rölantide çalışmasını sağlayın.
  2. Sürekli yokuş çıkan bir yoldaysanız ve aracınız hararet yaptıysa, muhtemelen devir ve vites seviyenizin dengesiz olmasındadır. Motoru zorlamaktan kaçınmak, aracın hararet yapmasını engelleyecektir. Yani yokuş yukarı çıkarken, vitesi düşürüp devirli kullanmaya özen gösterin. En düşük viteste yokuş çıkmakta harareti yükselteceği için 2-3-4 vitesleri kullanmayı özen gösterin.
  3. Kışın termostat donması, radyatör suyunun donması gibi problemler nedeniyle hararet yapan araçlar için kontak çevirip aracı çalıştırdıktan sonra bir süre aracın motorun ısınmasını bekleyip daha sonra hareket ettirmek daha mantıklı. Hem termostat arızası verip vermeyeceğini görür, hemde bu 50 TL'lik parçanın aracınızın motorunu aşağıya indirmesinin önüne geçebilirsiniz. Radyatörde yaz aylarında su kullanmanızda sıkıntı yoksa bile kış aylarında mutlaka antifriz kullanmanızı öneriyoruz. Antifriz suya göre daha yüksek soğuklarda donmaya karşı etkilidir. Hangi antifriz suyu kullanacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  4. Yine hayat kurtaracak basit bir bilgi ise, hararet yapan araçta kaloriferi en sona dayayıp sıcak üfürmesini sağlayabilirsiniz. Buda harareti düşürecektir.

İlk maddede belirttiğimiz kenara çekip rölantide çalıştırmak, devirdaim sisteminde bir sorun yoksa, fan çalışıyorsa geçerlidir.


Genel Bilgiler kategorisinde 22 Eylül 2019 - 22:45:55 tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

FaydalıBilgiler

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Upload Hızı En Yüksek İnternet Şirketi Hangisi ? için madur dediki, 100 mbit mi ? maşallah :D hemde 20 liraya. tahattüd bitsiz bunu denicem

İttihat ve Terakki Cemiyeti için Suarez dediki, iyi güzel yazmışsında savaşa katılmasa bile savaşı itilaf devletleri kazandı yani ingiltere fransa gibi ülkeler kaybetmediki yani bu tez daha başlamadan yıkıldı bak..

İttihat ve Terakki Cemiyeti için OttomanEmpire dediki, Abdulhamidhan eğer tahtta kalsaydı zaten kurtuluş savaşı çıkmayacak ve belkide kaybettiğimiz toprakları geri kazanacaktık. serv anlaşmasına zorlanmayacak şuan petrol yataklarıyla dolu coğrafyaya hükme...

Sultan Abdulhamid Han Hakkında Az Bilinenler için Ottomans dediki, Cennetmekansultan, Abdulhamidhan..

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..