Adolf Hitler Kimdir ? Hitler’in Biografisi

Adolf Hitler Kimdir ? Hitler’in Biografisi

Avusturya’nın Almanya sınırı yakınlarında bulunan Braunau am Inn kasabasında 20 Nisan 1989 tarihinde dünyaya gelen Hitler, memur bir babanın oğludur. Hitler ikna kabiliyetindeki başarısı kadar okul hayatında çok başarılı bir öğrenci olamadı. Bu nedenle babasıyla sürekli tartışma ve kavga ediyordu. Babası onun bir memur olup taşrada hayatına devam etmesini istiyordu, o ise resime olan düşkünlüğü nedeniyle bir zaman sonra ünlü bir ressam olacağına çok emindi.

Babasını kaybeden Hitler, kendisine bağlanan yetim aylığı ile arada inşaatlarda çalışarak annesi ile birlikte yaşıyordu. Annesinin de hasta olduğunu öğrendikten sonra ilaç alacak parasının olmaması ve kıt kanaat geçinmenin üstüne yüklediği yüke dayanamayıp daha fazla kazanç ve iş imkanı nedeniyle Viyana yolunu tuttu.

Hitler annesine düşkün biriydi, fakat babasını çok sevdiği söylenemez. Kavgam adlı manifestosunda babasından sürekli o bu şeklinde bahsederken annesine övgüler yağdırır. Viyana yolunda Hitler’in kavgam adlı eserinde geçirdiği “Bir çanta dolusu elbise ve çamaşırla Viyana yolunu tuttum, babam gibi yapacaktım fakat ben adam olacaktım, memur değil.” Cümlesinden de babasına olan nefreti görülebiliyor.

Resimdeki yeteneğine güvenen Hitler Güzel Sanatlar Akademisine başvurmuş fakat başvuru sonucu olumsuz olmuştur. 1908 yılında cebinde kalan son parayla tekrar başvurmuş fakat bir kez daha reddedilince artık bu işin olmayacağını düşünmüş ve babasından kendine kalan yetim aylığını kardeşine vererek 1909’da kimsesizler yurduna yerleşmiştir.

Hitler, Kavgam adlı eserinde Yahudi nefretini yinelerken bu yıllardan bahseder. Yahudilerin zenginliğini kendi yoksulluğuna bağlayıp onlara içten içe bir kin besler. 1914 yılında patlak veren Cihan harbine daha önce askerlik yapmamak için askerden kaçan Hitler, özel izinle orduda görev yapmak istediğini bildirerek Bavyera ordusuna katılır.

16.Bavyera Yedek Alayında karargah habercisi olarak aktif rol üstlenen ve ateş hattında birçok kez savaşın ortasında kalan Hitler, savaşın şartlarından hiçbir zaman şikayet etmeyen biri olarak bilinir. 1916 yılında Fransa’nın kuzey bölgesinde bacağından yaralanan Hitler, ordu gazetesinde şiirler karikatürler çizerek 2 farklı demir haç madalyası almıştır. Savaşın bitmesiyle ve ordudan gelen emir ile 1920 yılında ordudan terhis olup Münih’e taşındı. Alman işçi partisine üye olarak parti içinde kısa sürede yükselen Hitler, Alman vatandaşı olmamasına rağmen Almanyayı kurtarmak için savaşmayı bir amaç edinmişti.

Bir takım yaptırımlarla seçimlere müdahale edilmiş ve Hitler’in önce Şansölye, ardından da Führer olmasının önü açılmıştı. Hitler bu olaylar esnasında olaylardan sorumlu tutulmuş ve cezaevine atılmıştır. Cezaevinde geçirdiği sürede Kavgam adlı manifestosunu yayınlamış ve gücü ele geçirdiğinde Almanları güçsüz kılan 1.Dünya savaşı Versay anlaşmasının birçok maddesini reddedmiş ve sırtımızdan bıçaklandık dediği Yahudilere karşı saf Alman ırkını örgütlemiştir.

1934 yılında yönetimi devralan Hitler kısa sürede otobanlar yaparak ulaşımın gelişmesini ve dolayısıyla ekonomik kalkınmanın başlamasının önünü açtı. Silahsız bölgedeki fabrikalarda traktör üretimi şeklinde gösterilip içten içe üretilen Panzerler ve doğu sınırında ve Sovyetler Birliği topraklarında eğitim alan Alman pilotlar savaşın aslında ayak sesleriydi.

Avusturya’nın Almanya’ya dahil olması, ardından Çekoslovakya olayı ve son olarak Danzig olayı ile Polonya’ya başlatılan harekat sonrası İngiliz ve Fransızların savaşa dahil olmasıyla 2.Dünya savaşı başlar. Hitler’in savaş makinelerini deneme ve 1. Dünya savaşında masada kaybedilen yerleri geri alma isteği, zeki bir lider olması dolayısıyla kısa sürede önce Polonya ve ardından Paris’e giren Nazi birlikleri Fransa’yı teslimiyete zorlar.

Versay antlaşmasının yapıldığı tren vagonunu getirten Hitler, aynı vagonda bu sefer Nazilerin üstünlüğünü tanıyan yeni anlaşmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Musolini ile çok yakın olan ve aynı ideolojik yapı içerisinde bulunan Hitler, birlikte Avrupa’yı kısa sürede feth eder. Yunanistan, Balkan ülkeleri, İskandinavya ülkeleri ve Fransa’nında kontrolü ile Hitler Avrupa kıtasını sınırları içerisine dahil edip kaynakları savaş makinelerine yatırmaya devam eder.

“”Arbeit macht frei” yani çalışmak özgürleştirir. Birçok Yahudi’yi Almanların 1.Dünya savaşını kaybetmesinden sorumlu tutan Hitler, onları kapılarında bu cümlenin yazdığı toplama kamplarında ölüm yolculuğuna çıkarır. İngiltere üzerine bir harekat planı yapan Hitler, sürekli olarak bu planı erteler ve Amerika’nın savaşa dahil olmadan önce gerekli malzemelerin olduğu daha büyük bir düşman olarak gördüğü Sovyetler Birliğine Barbarosa Hakeratı başlatır. Hitler artık 2 cephede savaştadır.

Amerika’nın Pearl Harbor saldırısı sonucu savaşa dahil olmasıyla ve Nazi ordusunun doğu cephesindeki kahramanlıklarının bazı yanlış ego tatmini vb. durum nedeniyle bir anda savaşın seyrinin değişmesi, Normandiya çıkarması ile Batı cephesinin yeniden açılması Hitler’in çöküşünü başlatır ve hızlandırır.

Hitler, komuta ekibinin Berlin’den ayrılmasını teklif etmesine rağmen 30 Nisan 1945’de berlindeki sığınağında intihar ederek hayatını kaybedir.


Biyografi kategorisinde 30 Haziran 2019 - 21:40:48 tarihinde yayınlanmıştır.

FaydalıBilgiler Hakkında

"Bilgi Paylaştıkça çoğalır" sloganıyla bildiklerimizi sizlere aktarıyoruz. Sizde gönüllü olarak sitemiz üzerinden bildiklerinizi ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Hesapla dediki, Ayrıca Groston Nasıl hesaplanır yardımcı olacak hesaplama dinamiklerini sayfanıza eklediğiniz için teşekkür ederiz.

Groston Nedir, Nasıl Ölçülür ? 1 Groston Kaç KG'dır ? için Dümenci dediki, hep merak etmişimdir grostonun ne olduğunu teşekkürler bilgi için.

Buzlanmış Araba Camını Dakikalar içerisinde Nasıl Temizlerim ? için Yorgun dediki, Hergün okula giden birisi olarak bu bilgi oldukça iyi geldi. Daha önce 15 dakika kadar arabayı ısıtmaya uğraşıyordum. şimdi kolonya ile saniyeler içinde camı çözebiliyorum. Bu arada ek bilgide ben ekl...

En iyi Android Canlı TV izle Uygulaması için Melih dediki, Uzun süredir android mobil tv uygulaması buydu çok teşekkürler

Yoğurt Çiçeği Nedir ? Papatya Ne Zaman Yetişir ? için Seviyorsevmiyor dediki, seviyor sevmiyor diyerek zehirlemiyormuydu zihnimizi :) güzel bilgi

Faydalı Bilgiler Blogu

Çok Yakında sizde sitemize bilgileriniz ekleyebileceksiniz. Site altyapımız değişti, artık çok daha hızlıyız..